banner

balatonboglari borvidék

Balatonboglár a Balaton déli partján mintegy 50 km hosszúságban helyenként 20-25 km szélességbe benyúlva helyezkedik el. A dombos vonulatokon terülnek el a szőlőültetvények 105-300 méter tengerszint feletti magasság között. A tó jelentősen befolyásolja a borvidék klímáját, amelynek köszönhetően ősszel hosszú, napsütéses nappalok a jellemzőek.

A hatvanas évektől kezdődően a termelők, felismerve az illatos fajták termelésében rejlő ökológiai adottságaikat, fokozatosan az illatos, aromákban gazdag fajták felé fordultak, illetve fokozatosan növekedett a kékszőlők aránya is. A borvidéken családi borászatok a termelés minőségi mozgatórugói.

A termőterületet alkotó települések

terkep

Terméktípusok

Bor: fehér, rozé, siller, vörös, muskotály, késői szüretelésű bor, superior fehér, superior vörös

Pezsgő: fehér, rozé, vörös, termelői fehér, rozé, vörös

Minőségi pezsgő: fehér, rozé, vörös, termelői fehér, rozé, vörös

Illatos minőségi pezsgő: fehér

Szén-dioxid hozzáadásával készült gyöngyözőbor: fehér, rozé, vörös

A termőterület talaja

Mélyrétegű, jó tápanyag- és vízgazdálkodású talajokon találhatók az ültetvények. Ennek köszönhető, hogy a nyári aszály ezen a vidéken alig érezteti hatását. A dombok valójában a Pannon-tenger agyagos, homokos üledékéből épülnek fel, melynek mésztartalma alacsony.

Főbb szőlőfajták

Irsai Olivér, Chardonnay, Királyleányka, Zöld veltelíni, Merlot, Kékfrankos, Pinot noir

Tippek, ötletek

Keressük meg Kaposváron sétálva az Ádám-Éva-házat, lovagoljunk a Pannon Lovasakadémián, vagy amíg a család egyik fele horgászik, a másik keresse fel a Deseda melletti Fekete István Látogatóközpontot, vagy a Deseda Kalanderdőt!

További információk